kerpe kerpeotel kerpediem butik otel

KERPE HAKKINDA

Popülerliği gün geçtikçe artan  Kerpe İstanbul’a yakınlığı ile herkesi davet ediyor.Kerpe’nin merkezinde artık boş arsa yok denilecek kadar azdır.Fakat  orman içlerinde merkeze yakın alanlarda irili ufaklı birçok site yapılmış olup birçoğuda devam etmekle beraber müstakil ev veya villa satanlarda vardır.Orman içinde olan havuzlu villalarda bir yanınız orman ve denizle içiçe bir yasam için çok ideal bir yerleşim alanıdır Kerpe. 2007 de turizm bölgesi ilan edilen Kerpe ve yakın yerler ilerleyen yıllarda cazibesini dahada artıracağı ve değerleneceği bilinmekte ve her geçen gün talep artmaktadır.Bu yüzden sizde elinizi çabuk tutun.

Özellikle balık avı mevsiminde İstanbul'a yakın olması dolayısıyla amotör balıkçılık için küçük teknelerini Kerpe'ye getirip hafta sonları sadece balık tutmak ve stres atmak için günübirlik gelişlerde veya olta balıkçılığı başladığı zaman oltanızla istavrit avlayabilirsiniz, gelenler çoğunlukta kış aylarında.Mayıs ayından itibarende Kerpe kayalıkları doğal liman olduğu in kaalıklardan istavritin küçüğü olan kıraca balık avı için akşam ve sabah saatlerinde Kerpe kayalıkları çok kalabalık olur.Ailenizle gelip güzel bir gün geçirp aynı anda piknikte yapabilir ve o eşsiz manzara eşliğinde çayınız yudumlarsınız.

Su 150 metre ileride bile bazı yerlerde boyu geçmeyecek kadar  sığ olabiliyor.Kerpe tatil yöremiz yakın zamana kadar kendi halinde bir balıkçı köyüydü.Fazla bilinmez sadece bu bölgenin yerlisinin denizine girdiği sade bir yerleşime sahip balıkçı kasabası idi. El değmemiş doğası ve denizi ile son  yıllarda keşfedilen en gözde yerlerden biri oldu.Bu şirin tatil köyü Kerpe'yi Karadenizin Bodrum'u olma yolunda olduğu herkes tarafından söylenir.Nufus yaz aylarında çok yükselir ve cıvıl cıvıl olur Kerpe.

Kerpe tatil yöremiz Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı. Hem trekking için hem de tatil severler için en ideal bölgelerden biridir. Kerpe’nin en çekici tarafı dalgaların neden olduğu hırçın Karadeniz kayalarını o kadar dövmüş ki heykeltıraş ve mimari ustalarımız hayretle izlemişler bu doğal harikayı ve birçok sanatçıya ilham nedeni . Ve birçok sanatçı ve moda-gezi dergileri katolog ve klip çekmek için Kerpe'yi tercih etmekdedirler.

Karadeniz'in batıya bakan bu tek koyu deniz fırtınalı da olsa dalgasız koy korunaklı bir liman olarak kullanılırmış. Açık deniz özelliği görünmeyen koyun, zemini kum, derinliği 50 metre boyunca diz hizasını geçmeyince günümüzde çocukların bile emniyetle yüzecekleri eşi bulunmaz bir plaj konumuna geçmiş. Altyapı çalışmaları bitirilmiş. Kerpe'deki foseptik sistemi kaldırılıp kanalizasyon döşenerek arıtma sistemi hizmete sokulmuş. Denizin tertemiz olması sağlanmış. Kerpe şimdi "Mavi Bayrak" peşinde. Sırtını yemyeşil ormanlara dayamış bu beldemiz yaz aylarında bir çok turistin tercih ettiği eğlence ve dinlence yeri olur. Kerpe de bulunan orman içi dinlenme yeri konumu bakımından ideal bir mesire alanıdır.

Kerpe kayalıkları ise tamamen bir doğa harikasıdır. Bu kayalıklarda 15 metreye kadar tüplü dalış imkanını yakalamış bir dalgıç olarak size kayalıkları değil sualtını anlatmayı tercih ediyorum.

Kaya yapısı suyun altında 20-30 metreye kadar iniyor, sualtı platformu zengin bitki ve canlılardan oluşuyor, özellikle denizkestanesi, denizyıldızı ve akvaryum balıkları bol miktarda mevcut.

Kerpe’de ister dalış yapın, ister yüzün, ister doğa yürüyüşü yapın. Yapmadan kesinlikle gelmeyeceğiniz tek şey güneşin batışını kayalıklardan seyretmek olsun.Bu eşsiz ve güzel doğa harikasını izlerken yanınızda mutlaka fotograf makinası veya kamera bulundur kayalıklardan bu doğa olayını izlerken eşiniz yada sevgilinizle keyifli unutulmayacak dakikalar geçireceğinizi şimdiden garanti ederiz.

Tarihte Kalpe olarak anılan Kerpe, İstanbul'dan üç kürek günü mesafede gösterilir, "öküz boynuzu” biçiminde tarif edilirmiş. İtalya'dan yola çıkan denizciler Trabzon'a getirdikleri çeşitli eşyaları, Rusya'dan veya İpek Yolu'yla gelip Kandıra'dan geçen tüccarlar hep aynı noktada mallarının değiş tokuşlarını Trabzon'da yaparlarmış. Bu güzergâh üzerinde denizciler, denizin uygun olmayan durumlarında Karadeniz'deki tek doğal liman olan Kerpe'ye sığınırlarmış.

Kerpe son derece elverişli bir coğrafi konuma sahiptir, sırtını alabildiğine sık çam ormanlarına dayamış, bu şekilde kuzeyden rüzgar almadığından. Denizinde ise çocuklu aileler için ideal bir doğal havuz görünümündedir.Karadenizin o meşhur dalgasını burada görmeniz mümkün değil. Kayalıkların harici ise tamamıyla dipi kumdur ve temizdir ve çok sığdır.

Kerpe’deki eşsiz güzellikteki “Kayalıklar” ise birçok insanın buraya gelmesi için en önemli neden durumunda olup birçok sanatçı için klip mekanı moda dergileri için katalog ve dergi çekimleri için muhteşem bir mekan olmuştur.Tırmanarak ya da dalarak değişik heyecanlar yaşayabileceğiniz yada güneşin o şahane batışını  Kerpe Kayalıklarında bulabilir ilginç mağaralar da keşfedebilirsiniz. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için ideal. Kaya tırmanışı, trekking, dalgıçlık, balıkçılık, hiking ve yüzme gibi uğraşlarla ilgileniyorsanız, Kerpe sizin için ayrı bir cazibeye bürünecek.

Şirin tatil yöremiz Kerpe Kandıra’ya 10 km., İzmit’ e 50 km. mesafe uzaklıktadır. Masmavi deniziyle, sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyüdür, Kerpe. Eski yıllarda pek bilinmeyen ve tanınmayan Kerpe, tanıyanların da kıskançlıkla kendilerine sakladıkları bir yerdi, ama tabi bu hep böle kalamazdı.

kerpediem kerpe otel kerpediem butik otel

Kerpe Köyünün güneye bakan tarafında berrak ve sakin denizinin kıyısı boyunca uzanan bir eğlenme, dinlenme ve lezzet mekanıdır.

Manzarası, özel müzikleri ve hoş ışıkları ile popüler, sabahın erken saatlerinden gece 02:00 ye kadar hizmet veren taptaze balıkların sunulduğu Balık Restaurantından çeşitlli yiyecek ve içeceklerin plaja kadar servis edildiği Cafesine Şezlong ve şemsiyelerinden deniz araçlarına tertemiz tuvaletlerinden soyunma kabinlerine ve oldukça uygun fiyatlarına varıncaya kadar bütün bir günü dileğince geçirebilmek amacıyla tasarlanmış bir kere yaşayanların devamlı geldikleri tutku uyandıran minik bir Beach Club...

Yaz sezonunda full menü hizmet veren Kerpe Diem Sezon haricinde de kapalı alana sahip muhteşem manzaralı ve sıcacık Balık Restaurantında bireysel veya grup misafirlerini ağırlamaktadır.

Kerpe Kahvaltı, Kerpe Balık, Kerpe Eğlence , Kerpe Cafe-Garden Bar, Kerpe Restaurant denince akla gelen ilk adres; Kerpe Diem Restaurant

kerpediem kerpe otel kerpediem butik otel

KerpeDiem Restaurant-Kerpe.Tüm Hakları Saklıdır.Bu Site KerpeRehberi.com Tarafından Desteklenmektedir.

KerpeRehberi kerpe kerpediem butik otel